See aptek on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "az",
"2": "ru",
"3": "апте́ка"
},
"expansion": "Borrowed from Russian апте́ка (aptéka)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "az",
"2": "grc",
"3": "ἀποθήκη"
},
"expansion": "Ancient Greek ἀποθήκη (apothḗkē)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Russian апте́ка (aptéka), ultimately from Ancient Greek ἀποθήκη (apothḗkē).",
"forms": [
{
"form": "apteki",
"tags": [
"accusative",
"definite"
]
},
{
"form": "apteklər",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "aptek",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklər",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "apteki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekləri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "aptekə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "aptekdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "aptekdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aptekin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aptekim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekləri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekləriniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekləri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteklərinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərimə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekinizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteklərinizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərimdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekinizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteklərinizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərimdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekinizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteklərinizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteklərinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"stem": "aptek"
},
"expansion": "aptek (definite accusative apteki, plural apteklər)",
"name": "az-noun"
}
],
"lang": "Azerbaijani",
"lang_code": "az",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Azerbaijani entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "az",
"name": "Medicine",
"orig": "az:Medicine",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "aptekçə"
},
{
"word": "aptekçi"
},
{
"word": "aptekçilik"
}
],
"glosses": [
"pharmacy, drugstore, chemist"
],
"id": "en-aptek-az-noun-AmDvYiOB",
"links": [
[
"pharmacy",
"pharmacy"
],
[
"drugstore",
"drugstore"
],
[
"chemist",
"chemist"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "dərmanxana"
},
{
"word": "əczaxana"
}
]
}
],
"word": "aptek"
}
{
"derived": [
{
"word": "aptekçə"
},
{
"word": "aptekçi"
},
{
"word": "aptekçilik"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "az",
"2": "ru",
"3": "апте́ка"
},
"expansion": "Borrowed from Russian апте́ка (aptéka)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "az",
"2": "grc",
"3": "ἀποθήκη"
},
"expansion": "Ancient Greek ἀποθήκη (apothḗkē)",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Russian апте́ка (aptéka), ultimately from Ancient Greek ἀποθήκη (apothḗkē).",
"forms": [
{
"form": "apteki",
"tags": [
"accusative",
"definite"
]
},
{
"form": "apteklər",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "aptek",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklər",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "apteki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekləri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "aptekə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "aptekdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "aptekdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aptekin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aptekim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekləri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekləriniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekləri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteklərinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərimə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekinizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteklərinizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərimdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekinizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteklərinizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərimdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekinizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteklərinizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "apteklərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "aptekinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "aptekimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "apteklərimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "aptekinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "apteklərinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "aptekinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "apteklərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"stem": "aptek"
},
"expansion": "aptek (definite accusative apteki, plural apteklər)",
"name": "az-noun"
}
],
"lang": "Azerbaijani",
"lang_code": "az",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Azerbaijani entries with incorrect language header",
"Azerbaijani lemmas",
"Azerbaijani nouns",
"Azerbaijani terms borrowed from Russian",
"Azerbaijani terms derived from Ancient Greek",
"Azerbaijani terms derived from Russian",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"az:Medicine"
],
"glosses": [
"pharmacy, drugstore, chemist"
],
"links": [
[
"pharmacy",
"pharmacy"
],
[
"drugstore",
"drugstore"
],
[
"chemist",
"chemist"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "dərmanxana"
},
{
"word": "əczaxana"
}
]
}
],
"word": "aptek"
}
Download raw JSONL data for aptek meaning in All languages combined (10.5kB)
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"aptek"
],
"section": "Azerbaijani",
"subsection": "noun",
"title": "aptek",
"trace": "started on line 60, detected on line 60"
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"aptek"
],
"section": "Azerbaijani",
"subsection": "noun",
"title": "aptek",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.